Przeskocz do treści

Dobre rady; wampiry energetyczne.

Nie rozpoznasz go po bladej, porcelanowej skórze. Gdy dotkniesz jego ręki, nie poczujesz chłodu. Nie będzie miał charakterystycznych, zaostrzonych zębów,  ani czerwonych oczu. Bez większego szwanku zniesie kąpiel w promieniach słońca, a nawet oblanie wiadrem święconej wody.

Wampir emocjonalny – jeżeli chcesz go rozpoznać, wiedza zaczerpnięta z wierzeń i baśni (tudzież sagi „Zmierzch”) na nic Ci się nie przyda. Musisz nauczyć się obserwować ludzi wokół siebie i dostrzegać subtelne znaki. Bowiem wampiry emocjonalne są znaczniej bardziej powszechne niż myślisz. Są również naprawdę niebezpieczne.

Nie bez powodu nazywani są wampirami. Wspólną cechą ludzi tego typu jest zdolność wysysania energii ze wszystkich, z którymi wejdą w bliższy kontakt. Im bardziej intymna relacja z wampirem emocjonalnym, tym mocniej czujesz jego destrukcyjny wpływ. Wampir jest mistrzem wywoływania niepokoju i negatywnych emocji u innych ludzi. Żywi się nimi i przegląda w nich jak w lustrze. Dlatego właśnie stale musi znajdować się w centrum uwagi, nie znosi samotności, bo w samotności nie istnieje.

Pierwszym sygnałem dla Ciebie może być to, że czujesz zmęczenie, spadek energii, ból głowy lub zwykły smutek w wyniku przebywania z taką osobą. Być może dzieje się tak od lat, a Ty nie umiesz dostrzec emocjonalnego wampira w bliskim Ci człowieku. Nic dziwnego, nie jest to takie proste. Wampiry są skrajnie różnorodne, a niektóre z nich świetnie się maskują.

Jeżeli więc podejrzewasz, że ktoś z Twojego otoczenia podstępnie wysysa Ci energię, sprawdź czy pasuje do jednej z poniższych kategorii.

wampir Narcyz

Nieustannie skupiony na sobie. Nigdy nie zapyta co u Ciebie słychać, ponieważ odznacza się skrajnie niskim poziomem empatii. Uwielbia natomiast absorbować uwagę wszystkich wokół. Często wygadany, błyskotliwy i czarujący. Z pozoru. Bardzo szybko przechodzi do obgadywania i oczerniania innych ludzi. Nieustannie porównuje się z innymi, szukając ich wad, które mają udowodnić jego wyższość.

Jest świetny w przypisywaniu winy innym ludziom. Szuka sytuacji konfliktowych i doprowadza do kłótni, tylko po to, żeby znaleźć się w centrum wydarzeń. Obojętnie czy wywoła podziw, gniew, czy niesmak – musi mieć publiczność.

Jeżeli uzna, że Ty jesteś jego publicznością, zarzuci Cię opiniami na temat innych ludzi oraz historiami swoich sukcesów i (niesprawiedliwych!) porażek. Pochłonie całą Twoją uwagę i przestrzeń w tej relacji. Jeżeli wyrazisz odmienne zdanie lub przestaniesz słuchać, śmiertelnie się obrazi, bądź doprowadzi do kłótni.

wampir Ofiara

Można nazwać go lustrzanym odbiciem Narcyza. Również skupiony na sobie i domagający się uwagi. Jednak wampir Ofiara będzie nieustannie użalał się nad sobą i opowiadał o swoich nieszczęściach. Stale przechodzi jakiś kryzys, a jego życie to pasmo problemów. Oczywiście nic nigdy nie jest jego winą. Chętnie snuje teorie spiskowe o tym, jak to wszyscy uwzięli się na niego. Odgrywa rolę ofiary i odmawia wzięcia jakiejkolwiek odpowiedzialności za swoją sytuację.

Ten rodzaj wampira będzie oczekiwał Twojego współczucia i potwierdzenia swojej wyjątkowo smutnej doli. Jeżeli zaproponujesz mu jakiekolwiek wyjście z sytuacji, zawsze będzie miał jakieś „ale” i powód dla którego tego nie zrobi. Jeżeli  zbagatelizujesz jego problemy, poczuje się dotkliwie zraniony i utwierdzi w przekonaniu, że nikt go nie słucha i nie rozumie.

Jeżeli  nie zareagujesz, pozostaje Ci cierpliwie słuchać i modlić się, aby ktoś w końcu wyłączył ten nieznośny hałas…

wampir Krytyk/Kontroler

Bardzo często jest to osoba, która nie ma swojego własnego życia lub jest z niego niezadowolona. Chodź pozornie może sprawiać wrażenie władczej i pewnej siebie. Wampir Krytyk może być równocześnie Kontrolerem lub obie te odmiany mogą występować oddzielnie. Wspólną cechę jest skupianie uwagi na Tobie i Twoim życiu. Taki człowiek będzie jawnie i agresywnie ingerował we wszystko, co robisz.

Wampir Krytyk podważy każdą Twoją decyzję i zachowanie. Podkopywanie Twojej pewności siebie daje mu satysfakcję bycia lepszym i nieomylnym. Krytyk ma opinię na każdy temat, często wymyśla ją na poczekaniu, tylko po to, aby polemizować z Tobą. Nic mu się nie podoba, z niczego nie jest zadowolony, wszystko zrobiłby lepiej. Tylko zazwyczaj… nie robi nic. Ponieważ na gadaniu się kończy.

Kontroler posuwa się jeszcze dalej. Mówi Ci co powinieneś myśleć i co on zrobiłby na Twoim miejscu. Często próbuje wymusić zmianę Twoich decyzji. Obsesyjnie dąży do tego, aby świat dostosował się do jego wizji. Bardzo możliwe, że będzie próbował zaszczepić Ci uczucie niepokoju, aby łatwiej kontrolować Twoje życie. To dlatego, że sam cierpi na brak poczucia bezpieczeństwa i boi się tego, czego nie potrafi przewidzieć.

wampir Emocjonalny Sadysta

Najbardziej niebezpieczny i nieoczywisty typ. Wampir Sadysta czerpie energię ze stopniowego podkopywania poczucia Twojej wartości. Często robi to bardzo subtelnie i w niezauważalny dla Ciebie sposób. Jego uwagi i opinie są z pozoru niewinne, ale ponieważ dobrze Cię zna, wie w jaki czuły punkt uderzyć. No właśnie, taka osoba to zazwyczaj ktoś bliski. Toksyczny partner lub toksyczny rodzic. Dlatego tak trudno zorientować się w jego działaniach i tak trudno je przerwać.

Wampir Sadysta często jest świetnym obserwatorem i posiada talent psychologiczny lub nawet odpowiednią wiedzę. Jest mistrzem manipulacji. Wie jakich użyć słów i argumentów, abyś to Ty wziął na siebie odpowiedzialność za całą sytuację, poczuł się winny, gorszy i jeszcze go przepraszał. Czuje się pewnie tylko gdy z Tobą wygrywa, to daje mu poczucie władzy i kontroli nad Waszą relacją. Czerpie energię z Twojego strachu i niepewności, dlatego często jest wycofany i manifestuje złe humory. To Ty masz się martwić o jego samopoczucie i zabiegać o uwagę.

Wspólną cechą wszystkich wampirów emocjonalnych jest bardzo niskie poczucie własnej wartości. Tak, nawet u narcyzów. Jak zawsze, ma to swoje źródło w wydarzeniach z wczesnego dzieciństwa. Destrukcyjne zachowania są rozpaczliwymi sposobami zaspokojenia braku uwagi, miłości i akceptacji, których kiedyś im zabrakło. Jednak nie jest to usprawiedliwienie. Nie każda osoba z niskim poczuciem wartości jest wampirem emocjonalnym. Można  sobie z tym radzić na różne sposoby.

Co  robić, gdy rozpoznasz, że masz do czynienia z wampirem emocjonalnym? Cóż, wiele zależy od tego, jak bliska jest to relacja. Oraz od tego, czy jesteś wystarczająco silny, aby w niej trwać. Pamiętaj, że wampir ma bardzo niską świadomość samego siebie i wszelkie próby uświadomienia mu jego zachowań, zazwyczaj kończą się niepowodzeniem. Dlatego myśl przede wszystkim o sobie. Dbaj o to, aby ta relacja nie zniszczyła Twojego poczucia wartości i dobrego samopoczucia. Jeśli chcesz tu kogoś ratować, zacznij od siebie.

Pamiętaj również o tym, że nie jesteś bohaterem romantycznej historii z filmu rodem. Twój wampir, nawet jeśli jest w Tobie zakochany, prawdopodobnie nie powstrzyma się przed zrobieniem Ci krzywdy. Owszem, Twoja miłość, troska i dobre serce mogą czasem pomóc. Ale tylko wtedy, gdy jasno stawiasz granice i nie pozwalasz się niszczyć. Zawszę bądź gotowy powiedzieć „nie” i wycofać się z takiej relacji. Dla dobra Was obojga.

Jeżeli wampir emocjonalny mocno daje Ci się we znaki i nie potrafisz się go pozbyć – jest na to jeden sprawdzony sposób. CZOSNEK. To uniwersalny środek. Działa niezawodnie zarówno na klasyczne, jak i emocjonalne wampiry. Kilka konkretnych ząbków na śniadanie i wszystkie wampiry trzymają się od Ciebie z daleka.

Nie za pomnij jednak, że czosnek odstrasza również zwykłych śmiertelników

Dodaj komentarz