Dobre rady; nasze zdrowie.

Kapsaicyna, substancja odpowiedzialna za ostry smak papryczki chili, znana jest przede wszystkim jako składnik przypraw. To także składnik tabletek na odchudzanie oraz plastrów przeciwbólowych stosowanych w reumatyzmie i artretyzmie. Ale to nie jedyne właściwości lecznicze kapsaicyny.

Udostępnij

Share on twitterShare on emailShare on wykopMore Sharing Services

178

Skomentuj

Komentarze

35

Kapsaicyna zawarta w żywności w niewielkich dawkach pobudza trawienieFoto: Brent Hofacker / Shutterstock

  • Jak działa kapsaicyna

  • Kapsaicyna jako dodatek do żywności

  • Kapsaicyna sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej

  • Kapsaicyna wspomaga terapię antynowotworową

  • Kapsaicyna na zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, obniżenie cholesterolu i nadciśnienie

Jak działa kapsaicyna

Kapsaicyna jest związkiem chemicznym odpowiedzialnym za odczuwanie ostrego piekącego smaku m.in. papryczki chili. Jej spożycie powoduje uczucie pieczenia i ostrości w jamie ustnej. Odczucia te są związane z bezpośrednią interakcją z neuronami układu nerwowego. Nie powoduje ona jednak żadnych trwałych uszkodzeń tkanek. Działanie kapsaicyny sprowadza się do pobudzania jedynie komórek nerwowych.

Kapsaicyna jako dodatek do żywności

Kapsaicyna jest przede wszystkim stosowana jako dodatek nadający żywności pikantny smak i w małych stężeniach jest korzystna dla zdrowia. Czystej kapsaicyny nie można jednak kupić jako przyprawy ze względu na jej toksyczność w większych dawkach. Jest ona jednak często używana przez producentów sosów, przypraw oraz gotowej żywności.

Kapsaicyna zawarta w żywności w niewielkich dawkach pobudza trawienie. Warto jednak pamiętać, że w większych dawkach może powodować uszkodzenia wątroby.

Kapsaicyna rozpuszcza się w alkoholu i tłuszczach. Dlatego najczęściej popełnianym błędem przez osoby, które spożyły potrawę zawierającą tę substancję, jest wypicie dużej ilości wody. Aby pozbyć się uczucia pieczenia w jamie ustnej, należy wypłukać ją tłuszczem roślinnym lub wypić szklankę tłustego mleka. Ulgę przyniesie także zjedzenie lodów lub wypicie alkoholu.

Kapsaicyna sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej

Kapsaicyna stosowana zewnętrznie w postaci maści i plastrów jest stosowana jako lek rozgrzewający stawy i mięśnie. Prowadzone na przestrzeni lat badania dostarczyły wiele ciekawych wniosków na temat wpływu kapsaicyny na metabolizm tłuszczów. Wykazano, że stężenia białek związanych z termogenezą i metabolizmem tłuszczów ulegały zmianom w trakcie stosowania kapsaicyny. Przyjmowanie kapsaicyny wzmaga również wytwarzanie ciepła poprzez zwiększenie wydzielania adrenaliny i noradrenaliny z rdzenia nadnerczy. To prowadzi do zmniejszenia zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, a więc do ubytku masy ciała.

Warto jednak pamiętać, że samo włączenie kapsaicyny do diety nie wystarczy. Konieczne jest równolegle stosowanie odpowiedniej diety i wdrożenie aktywności fizycznej. W przeciwnym wypadku pojawi się tzw. efekt odbicia, czyli wzrost masy ciała.

Kapsaicyna wspomaga terapię antynowotworową

Uczeni z uniwersytetu w Nottingham w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania nad kapsaicyną podawaną systemowo. Podając ją zwierzętom doświadczalnym zauważyli, że te dotknięte nowotworem – zdrowiały. Choć badania te dały nadzieję wielu chorym, nie ma pewności, że kapsaicyna ma działanie przeciwrakowe. Działa ona jednak wspomagająco w terapii nowotworów płuc, okrężnicy, prostaty, glejaka, prostaty oraz czerniaka.

Kapsaicyna na zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, obniżenie cholesterolu i nadciśnienie

Kapsaicyna w małych dawkach jest korzystna także w przypadku zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego, a szczególnie żołądka. Regularnie stosowana, zmniejsza ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka, związanych z nadużywaniem alkoholu, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czy kwasu acetylosalicylowego.

Kapsaicyna jest też niezastąpiona w walce z nadciśnieniem tętniczym – chorobą cywilizacyjną, na którą cierpi około 9 mln dorosłych Polaków. Jej działanie hipotensyjne kapsaicyny (obniżające ciśnienie) opiera się na długotrwałej aktywacji błony wyściełającej naczynia krwionośne. Ich pobudzenie wywołuje napływ jonów wapnia do komórki, w wyniku czego zwiększa się aktywność syntezy tlenku azotu.

Dodaj komentarz