Przeskocz do treści

Sukces

Grażyna Zygmunt

1 min · 

SUKCES;

Myślę, że atrakcyjność i jednocześnie tragedia sukcesu rozumianego standardowo polega też na tym, że taki sukces jest źródłem rywalizacji, która też jest uzależniająca. Jak raz byłam najlepsza to już zawsze chcę taka być. Chcę mieć najwięcej, wyglądać najlepiej i tyle pracy w to wkładam i tyle stresu mnie to kosztuje i tak bardzo rozglądam się na boki, że już nie widzę dokąd ja idę. Już nie słyszę mojego własnego głosu. Daję się wciągnąć w defensywną grę, która nigdy się nie kończy i toczy się poza mną, nie mam nad tym żadnej kontroli. Mogę tylko reagować a żeby reagować to muszę ciągle obserwować a w ten sposób gubię z oczu siebie i to co ważne dla mnie, bo muszę się dopasować do tego, co widzę. Jak zaślepia Cię rywalizacja to nie jesteś w stanie usłyszeć własnego głosu i za nim podążać.
Sukces jest atrakcyjny też dlatego, że daje luksus, wygodę. Ego kwitnie w luksusie, wreszcie ma to na co zasługuje i nie zrezygnuje z tego. Związujemy rzeczy ze sobą dlatego tak ciężko nam z nich zrezygnować. Poza tym jesteśmy jako ludzie bardzo wrażliwi na utratę statusu. Dlatego sukces jest niebezpieczny i coraz bardziej wciągający – im dalej w las tym więcej drzew, tym iluzja silniejsza i poczucie, że jak się to straci to się umrze. To jest samonapędzająca się spirala, która kończy się zwykle podobnym pytaniem zwykle pod koniec życia – i po co to wszystko, nie dało mi to tego na co liczyłam.
Atrakcyjność sukcesu widzę też w tym, że to jest łatwa i oczywista ścieżka, gotowa. Ludzie polegają za bardzo na tym, co myślą inni i co myśli społeczeństwo, wierzą innym i społeczeństwu i przejmują wzorce. Nie polegają na sobie, sobie nie wierzą, wierzą innym. Nie wiedzą, co jest dla nich istotne i nie chcą tego odkrywać, bo to jest trudne, najłatwiej dać sobie spokój i pójść tą ścieżką, co inni w nadziei, że to działa, bo przecież gdyby nie działało to czy tylu ludzi pragnęłoby sukcesu i pieniędzy? Wydaje się, że nie, ale co jeżeli to wszystko kłamstwo? Co jeżeli sukces znaczy co innego? Co jeżeli sukces nie daje szczęścia, akceptacji, miłość i bezpieczeństwa, nie wypełnia luk w środku? Co jeżeli to Ty masz rację a nie całe społeczeństwo? Co jeżeli powszechna definicja sukcesu nie ma nic wspólnego z Sukcesem? Pewnie trochę niepokojące te pytania, bo większość ludzi jest na jakimś etapie dążenia do tego, co przyjęli z zewnątrz za sukces. A CZY TO JEST SUKCES?